Objavljeno: 22.09.2013
O predstavi Prerok
Petek trinajstega septembra je v KD Jakoba Trobca v Polhovem Gradcu nastopil Janko Krištof v predstavi "Prerok".
Petek trinajstega septembra nam je v Polhovem Gradcu obogatil Janko Krištof, dekan iz Bilčovsa. V dobri uri govora je bil naš gost z avstrijske Koroške z recitacijo izbranih svetopisemskih besedil vélikih prerokov Stare zaveze (Jeremija, Izaija in Ezekiel) še kako zanimiv in prepričljiv. Ob postavljeni sceni in oblačilih, ki jih je Krištof menjal med predstavo in s katerimi se je prelevil v znanstvenika, cestarja, klovna, menedžerja, fotoreporterja ,… smo si z lahkoto predstavljali pereče probleme sedanjega časa. Vsakega obiskovalca je predstava, ki sta jo s spretnim igranjem na različne inštrumente obogatila Paulos Worku in Kerstin Zirgoi, nagovorila na drugačen način, gotovo pa smo se vsi s predstave vračali nekoliko pretreseni: zaradi močnih besed prerokov, današnje bede in odlične igre Janka Krištofa. Predstavo »Prerok«, ki jo je režiral Aleksander Tolmaier si je vredno ogledati!
Organizatorji dogodka: Rafaelova družba, Dramsko društvo Neptun, JZ Polhograjska graščina
Prerok med smetarji, turisti in zdravniki …
Po uspešnih odrskih postavitvah besedil bl. Antona Martina Slomška, Prešerna, Karla de Foucaulda in drugih se je koroški duhovnik in dekan Janko Krištof skupaj z režiserjem Alexandrom Tolmaierjem letos lotil uprizoritve starozaveznih prerokov. Z njimi na presenetljiv način naslavlja aktualna vprašanja današnjega človeka, ki so v svojem bistvu vendarle večna. V podobah zdravnika, popotnika, raziskovalca, turista, lončarja, komunalnega delavca nam preroki govorijo o posledicah nespoštovanja postave, o tem, kaj se zgodi, če ne priznamo večjega od nas, o tem, da je človek nenehno pred izbiro, da vse uporabi v dobro ali slabo.
Z domiselno scenografijo ter bogatimi in slogovno sočnimi svetopisemskimi besedili nas predstava Prerok vabi k razmišjanju o vojnah, lakoti, brezbrižnosti, pohlepu, trgovanju z belim blagom ipd. ter o naši vlogi in moči delovanja v teh vprašanjih. Med prehajanjem od enega lika k drugemu v živo spregovori pretežno avtorska glasba Paulosa Workuja in Kerstin Zirgoi. Na trenutke ritmi in melodije postanejo kar organski del pripovedi. Predstava Prerok pokaže, kako živa in silna je božja beseda. Zaradi nje jo gre gledalec gledati vsaj več kot enkrat, kajti vsakokrat sliši in dojame nekaj novega.
Jasmina Rihar, Vir: Družina
Berimo zamejsko. Berimo izseljensko. Berimo slovensko.
POLETNI VIŠARSKI DNEVI MLADIH – 700 km dolga zamejska pustolovščina
Homilija koroškega duhovnika