Objavljeno: 16.04.2010
Posvet slovenskih društev v Nemčiji
Želimo se povezovati!
Od petka, 16., do nedelje, 18. aprila, je v Dachavu pri Münchnu potekal 15. posvet slovenskih društev, katoliških misij, učiteljev, socialnih delavcev, članov folklornih skupin in pevskih zborov v Nemčiji, ki je vsakoletni osrednji dogodek slovenske skupnosti v Nemčiji. Prek sto udeležencev je v različnih delavnicah in na predavanjih krepilo svoje slovenstvo
Organizator letošnjega posveta je bilo Slovensko kulturno društvo Lipa München, ki je udeležence sprejelo v prijetnem mladinskem domu v mestecu Dachau, sicer najbolj znanem po koncentracijskem taborišču iz druge svetovne vojne, v katerem je umrlo tudi ogromno Slovencev. A obisk taborišča je moral počakati do nedelje, saj je bil program posveta zgoščen in nadvse zanimiv. V delavnicah folklore (mentor Vasja Samec), petja (Ivan Florjanc), retorike in vodenja sestankov (Irena Polak Fistravec), dramske igre (Tone Partljič) in igranja harmonike (Matej Banovšek) so se udeleženci pripravljali na kulturno prireditev, ki je potekala v soboto zvečer. Pod režisersko roko Toneta Partljiča so uprizorili svojevrstno različico Veronike Deseniške, šolsko prigodo Pike Nogavičke, se smejali nerodnostim, ki se dogajajo na prireditvah njihovih društev, in karikirali osebnosti iz slovenske politike. Večer je popestrilo skoraj trideset folkloristov in pevski zbor udeležencev posveta.
V soboto in nedeljo so potekala tudi predavanja o najrazličnejših temah, aktualnih za člane skupnosti v izseljenstvu. Organizatorji so k besedi povabili slovensko veleposlaništvo v Nemčiji, slovenske konzularne predstavnike na Bavarskem in v Baden-Württenbergu, predstavnike Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, slušatelji so se lahko izobraževali o zdravstvenem in pokojninskem sistemu, predstavljene so bile dejavnosti slovenskega predstavništva Javne agencije RS za podjetništvo in tuje investicije, Slovenske turistične organizacije, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, učiteljev slovenskega jezika v Nemčiji, Združenja Slovenska izseljenska matica, mladi pa so predstavili svoj pogled na slovenstvo iz perspektive skupnosti v Argentini, sodobnega EU-izseljenstva in Slovencev iz matične domovine.
Pomemben pečat daje posvetu veliko število mladih udeležencev, ki poskrbijo, da harmonika in veselo vzdušje ob slovenski pesmi in plesu ne utihneta. „Super je, ko vidiš stare prijatelje, ki so prišli z istim namenom - plesat in se poveselit,“ svojo vsakoletno udeležbo v folklorni delavnici pojasnjuje Aleš iz Stuttgarta. Prav posebne pozornosti pa sta bila na letošnjem posvetu deležna člana slovenske skupnosti v Argentini. „Te dni sem odkril, da naša skupnost ni edina, ki zunaj meja Slovenije živi bogato slovensko kulturo. Zaradi te čudovite izkušnje se sedaj čutim povezan s Slovenci širom po svetu,“ svoje navdušenje nad rojaki v Nemčiji izraža Matías iz Buenos Airesa in upa, da se bo z njimi lahko kmalu spet srečal.
Posvet tako ne povezuje le Slovencev v Nemčiji, ampak ─ kot kaže letošnja udeležba ─ privablja tudi rojake iz Slovenije, Belgije, Luksemburga in Argentine. Tudi pristotnost več slovenskih medijev v Dachavu kaže, da zanimanje za Slovence po svetu narašča, in daje upanje, da duh povezanosti slovenskega naroda zaveje v Sloveniji, zamejstvu in po svetu.
Urška Makovec, Rafaelova družba
Berimo zamejsko. Berimo izseljensko. Berimo slovensko.
POLETNI VIŠARSKI DNEVI MLADIH – 700 km dolga zamejska pustolovščina
Homilija koroškega duhovnika