Objavljeno: 04.06.2019
Predstavitev monografije Slovenski begunci v taboriščih v Italiji 1945-1949
Na pobudo Društva slovenskih izobražencev in Knjižnice Dušana Černeta bo v ponedeljek, 10. junija ob 20.30 uri, v Peterlinovi dvorani v Trstu krstna predstavitev monografije zgodovinarke dr. Helene Jaklitsch iz Ljubljane Slovenski begunci v taboriščih v Italiji 1945–1949, ki je izšla v zbirki Razpoznavanja pri Inštitutu za novejšo zgodovino v Ljubljani.
Če je bilo življenje slovenskih povojnih beguncev v Avstriji že precej obdelano, je ta knjiga temeljnega pomena za veliko manj poznana taborišča v Italiji. Avtorica posveča posebno pozornost šolstvu, ob tem pa pregledno predstavlja celovito življenje beguncev v Monigu, Forliju, Serviglianu, Senigallii, Barletti, Eboliju in drugih manjših taboriščih. Izjemna življenjska volja in iznajdljivost v nemogočih razmerah, ki sta omogočili “slovenski čudež” v prekomorskih deželah, sta imela svoj izvor tudi v taboriščih po Italiji.
Več osebnosti, ki jih obravnava knjiga, je vsaj nekaj let pomagalo obnavljati slovensko, krščansko in kulturno tkivo v našem zamejstvu.
Profesorja Jože Peterlin in Vinko Beličič, ki sta ostala v Trstu do smrti, sta na primer organizirala prvi prosvetni večer v taborišču v Monigu pri Trevisu že 20. maja 1945. Na tamkajšnji begunski gimnaziji je poučevalo več šolnikov, ki so bili potem do izselitve v Ameriko, ali pa do upokojitve, profesorji na naših šolah. Tudi več duhovnikov, na primer Stanko Janežič, ki je bil skupaj s šestimi drugimi bogoslovci posvečen 17. junija 1945 v Zermanu, je potem delovalo v današnjem zamejstvu.
Avtorica je sestavila svojo študijo na podlagi že objavljenih virov in literature, zlasti pa periodičnega tiska iz begunskih taborišč, zelo številnih osebnih pričevanj, dnevnikov in osebnih arhivov, posebej dragoceni pa so podatki iz arhivov, ki jih je poiskala v Argentini, Sloveniji in ZDA, kjer je črpala iz doslej Slovencem neznanih fondov uprave Združenih narodov za begunce UNRRA v New Yorku. V ponedeljek bo tudi predstavila bogato, doslej povečini neobjavljeno fotografsko gradivo.