Objavljeno: 04.04.2012
Rojaki v Nemčiji si želijo več stikov s Slovenijo
Pretekli vikend je potekal že 17. letni posvet slovenskih društev, katoliških misij, učiteljev, socialnih delavcev in folklornih skupin v Bad Urachu v Nemčiji, katerega namen je medsebojno spoznavanje in povezovanje, pregled preteklega dela in načrti za prihodnost.
Letošnji gostitelj je bilo društvo Triglav iz Stuttgarta, spoznavanje Primoža Trubarja pa del programa posveta, saj je Primož Trubar v Bad Urachu preživel najplodovitejše obdobje svojega življenja. Dr. Zvone Štrubelj, vodja slovenske katoliške misije v Stuttgartu je velik poznavalec Trubarjevega življenja in dela. Pripravil je predavanje z naslovom ''Med Urachom in Ljubljano (1561 – 1565): Primož Trubar kot uspešen organizator, manager in diplomat''. Udeleženci posveta smo si ogledali tudi cerkev sv. Amanda, kjer je maševal Trubar in tiskarno, v kateri so bile natisnjene prve slovenske knjige.
Posebej vroča tema letos so bile diplomatske in konzularne zadeve o katerih sta spregovorila konzul na veleposlaništvu RS v Berlinu Matjaž Marko in vicekonzulka na generalnem konzulatu RS v Munchnu Andreja Horvat, ki sta tudi odgovarjala na vprašanja udeležencev. Še vedno se pogosto dogaja da rojaki v Nemčiji volilne lističe dobijo prepozno, ali jih sploh ne dobijo. Številni so nezadovoljni tudi zaradi precej nepraktičnih pravil glede izdaje novih potnih listov, ki številnim zelo otežuje pridobitev novih dokumentov. Zelo dobro je bilo obiskano tudi predavanje ministrice za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmile Novak, ki je predstavila načrt dela Urada ki ga vodi v naslednjih štirih letih. Veliko časa in pozornosti je namenila tudi predlogom, željam in pripombam predstavnikov Slovencev v Nemčiji.
Kot vsako leto so vzporedno s predavanji potekale tudi delavnice – folklora, petje, retorika in vodenje sestankov, dramatika in igranje harmonike. V teh skupinah udeleženci poskušajo pridobiti nove veščine, poleg tega pa se v delavnicah pripravi program za kulturno prireditev, ki je vedno v soboto zvečer in je vrhunec srečanja. Voditelji delavnic prihajajo iz Slovenije in so vsako leto isti, letos je po več letih le v dramski delavnici Toneta Partljiča zamenjal Slavko Emeršič. Lahko rečemo, da je bila zamenjava posrečena in koristna, saj se je nivo kulturne prireditve zelo dvignil.
Letos je bila v okviru posveta prvič tudi sveta maša. Bad Urach je ena od 12 podružnic slovenske katoliške misije sv. Cirila in Metoda v Stuttgartu, ki je bila tudi soorganizatorica srečanja. Maševala sta dr. Zvone Štrubelj in Aleš Kalamar. Glavnina posveta se je zaključila v soboto zvečer s kulturno prireditvijo in nato zabavo do jutranjih ur. V nedeljo je sledil še formalni zaključek. Tudi v slovenskih skupnostih v Nemčiji težave niso nič drugačne kot v drugih zdomskih in izseljenskih skupnostih – mlade, ki imajo drugačne potrebe in želje kot njihovi starši in stari starši, je potrebno znati vključiti v društva, skupnosti postajajo vse starejše, mladi se vse bolj vključujejo v nemško okolje, znanje jezika upada... A vsakoletni posvet vseh slovenskih organizacij v Nemčiji kljub temu daje upanje za svetlo prihodnost.
Dejan Valentinčič