Objavljeno: 10.10.2013
Romanje na grob škofa Rožmana
Duhovniki Sodalitete (združenje slovensko govorečih duhovnikov krške škofije) z avstrijske Koroške so 10. oktobra 2013, poromali na grob škofa Gregorija Rožmana v stolno cerkev sv. Nikolaja v Ljubljani. Somaševanje je vodil novomeški škof in administrator ljubljanske nadškofije msgr. Andrej Glavan.
Pred romanjem je msgr. Jože Kopeinig povedal: »Povod tega romanja je, da se hvaležno spomnimo svojega rojaka in tudi člana Sodalitete, dr. Gregorija Rožmana. Doživeli smo velik praznik in zadoščenje, da smo lahko bili navzoči pri pogrebu škofa Rožmana v Ljubljanski stolnici in da smo smeli koroški slovenski duhovniki edini hoditi z oltarnega prostora za krsto h njegovemu grobu. Z romanjem se želi celotna Sodaliteta pokloniti svojemu velikemu rojaku, ker poznamo njegovo mučeniško pot, kako je bil osumljen, oblaten in kako so ga krivično obsodili; njega, ki je tako rad pomagal vsem in tolikim ne glede na narodno, versko ali politično pripadnost in se mu je skozi vsa desetletja godila velika krivica. Koroški slovenski duhovniki smo poznali lik škofa Rožmana tudi po knjigah gospoda Jakoba Kolariča, ki je pisal o njegovem življenju in liku, v Tinjah imamo lepo sliko škofa Rožmana, v Šmihelu, njegovi rojstni fari, pa smo duhovniki Sodalitete namestili spominsko ploščo v farni cerkvi. … Sodaliteta želi z administratorjem ljubljanske nadškofije, Andrejem Glavanom, in ljubljanskimi duhovniki obhajati sv. evharistijo v zahvalo za sveti lik škofa Rožmana. Mislim, da je v tem razburkanem časih današnje družbe in cerkve na slovenskem Rožman zgled zvestobe Kristusu, njegove Cerkve, ki mora skozi vse preizkušnje časa. Za koroške duhovnike je to romanje notranji praznik in zadoščenje, da lahko svojega rojaka obiščemo tako blizu, v ljubljanski stolnici.«
Ljubljanski škof Gregorij Rožman se je rodil 9. marca 1883 v vasi Dolinčiče na današnjem avstrijskem Koroškem, umrl pa je 16. novembra 1959 v Clevelandu. Ljubljanski škof je postal leta 1930. Maja 1945 se je umaknil na avstrijsko Koroško, od koder je odšel najprej v Švico in leta 1948 v Združene države Amerike. Tam je delal med slovenskimi izseljenci in begunci do svoje smrti leta 1959, ko so ga pokopali na pokopališče frančiškanske skupnosti v Lemontu. V stolno cerkev sv. Nikolaja v Ljubljani so ga pokopali 13. aprila 2013.
Vir: Radio Vatikan