Objavljeno: 26.10.2017
Odprtje razstave Rojstvo novih domovin in drugi spremljevalni dogodki
Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani
5. oktober–25. november 2017
Poleti je z združenimi močmi iz obsežnega fotografskega gradiva Rafaelove družbe in bogatega tiskovnega gradiva iz arhiva NUK v sodelovanju z dr. Heleno Jaklitsch ter Heleno Janežič (NUK) nastajala nova knjiga ter istoimenska razstava z naslovom Rojstvo novih domovin.
V četrtek, 5. oktobra, bo ob 18. uri otvoritev razstave Rojstvo novih domovin. Odprl jo bo minister za kulturo Anton Peršak, na odprtju bo sodeloval tudi akademik prof. dr. Kajetan Gantar, s petjem pa bo dogodek olepšal basbaritonist Marko Fink.
Razstavo Rojstvo novih domovin si bo mogoče ogledati v Plečnikovem hodniku Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani od 5. oktobra do 25. novembra 2017.
Odprtost knjižnice: od ponedeljka do petka med 8.00 in 20.00, v soboto med 9.00 in 14.00.
Vodeni ogledi razstave:
- v četrtek, 12. 10., ob 17. uri (Helena Janežič);
- v četrtek, 19. 10., ob 11. uri (Helena Janežič);
- v sredo, 25. 10., ob 17. uri (dr. Helena Jaklitsch);
- v četrtek, 9. 11., ob 17. uri (Helena Janežič);
- v četrtek, 16. 11., ob 11. uri (Helena Janežič);
- v četrtek, 23. 11., ob 17. uri (dr. Helena Jaklitsch).
~ ~ ~
Spremljevalni dogodki:
- V sredo, 4. oktobra, bo ob 12. uri v Galeriji Družina potekala predstavitev knjige Rojstvo novih domovin, ki med drugim vsebuje osebne zgodbe slovenskih beguncev po letu 1945 iz avstrijskih in italijanskih taborišč.
- V četrtek, 12. oktobra, bomo ob 18. uri prisluhnili večeru slovenske ljudske glasbe v izvedbi skupine Volk Folk ter branju izseljenske poezije.
Družinski trio Volk Folk iz Ilirske Bistrice igra v različnih godčevskih sestavih (oprekelj, tržaška harmonika, gosli, bas), goji pa tudi tradicionalno ljudsko petje domačega kraja. Sestavljajo ga oče Romeo, hči Nina in sin Gregor. Nastopati so začeli spontano, saj je bila ljudska glasba vedno del družinskega vzdušja. Od leta 2000 so nastopili na številnih odrih v Sloveniji, Italiji, Franciji, Španiji, Poljski, Nemčiji in Avstriji. Izseljenski večer bo torej posvečen slovenski ljudski glasbi, prepletena pa bo s poezijo, ki je nastajala med slovenskimi begunci.
- V četrtek, 9. novembra, bo ob 18. uri o življenju in delu slovenskih beguncev po letu 1945 predavala dr. Helena Jaklitsch, ki je raziskovala in spremljala tudi njihovo nadaljnje življenje, gojenje in ljubezen do slovenstva.
Dr. Helena Jaklitsch je diplomirala iz zgodovine in sociologije na ljubljanski filozofski fakulteti. Svoj dolgoletni študij slovenskega povojnega begunstva je kronala z doktoratom na zgodovinski katedri iste fakultete. Čeprav se je posvečala zlasti fenomenu šolstva med slovenskimi begunci, je doslej najbolj podrobno raziskala tudi druge plasti njihovega življenja. V svojem predavanju se bo osredotočila na življenje Slovencev v begunskih taboriščih v Italiji, saj je to tudi v primerjavi z avstrijskimi taborišči domala nepoznano.
- Na zadnjem dogodku, v četrtek, 23. novembra, pa se nam bosta ob 18. uri pridružila zakonca Majda in Alojz Starman, nekdanja taboriščnika, ki bosta pričala o lastni begunski izkušnji, ki ju je življenjsko povezala, saj sta si nato v Špitalu ob Dravi v neposredni bližini nekdanjega taborišča ustvarila skupen dom. Pred kratkim sta o spominih in izkušnjah izdala knjigo Zwei Herzen schlagen in meiner Brust (v prevodu V mojih prsih bije dvoje src).
Zakonca nista le človeka, ki sta vsak po svoje izkusila taboriščno življenje v Vetrinju, Peggetzu in Špitalu, pač pa sta osebi z izrednim spominom in velikim raziskovalnim darom. Zaradi tega sta opravila ogromno delo in Rafaelovi družbi s podatki pomagala opremiti praktično vso zadevno fototeko, ki obsega skoraj 20.000 posnetkov.
Smo_ Idealisti_ na_TVS1
Škofja Loka