Objavljeno: 24.11.2013
Slovenski kmetje na Tržaškem
"Kmet v zamejstvu pomeni bistveno več kot samo obdelavo zemlje, pomeni jezik in kulturo"
Oddaja Ljudje in zemlja (oddaja TV Koper-Capodistria) je bila posvečena tudi slovenskim kmetom na Tržaškem. V oddaji so izpostavili kmetijsko dejavnost v občini Dolina, kjer je kmetijstvo v zadnjih letih sicer v vzponu, vendar je pred tem trideset let zamiralo. Glavna dejavnost na tem področju je vinarstvo in pridobivanje oljčnega olja, nekaj kmetov pa se ukvarja tudi s svinjerejo. Kmetje imajo težave s trženjem pridelkov in izdelkov – tržišče je majhno, obnese se le neposredna prodaja. Javne ustanove zaradi pomanjkanja denarja kmetom ne pomagajo. Zadruga Dolga Krona ima lepo urejeno trgovino, kjer prebivalci občine Dolina tržijo svoje pridelke. Dobro gre Konjeniškemu društvu Dolga Krona, ki ima kljub krizi še vedno dober obisk Slovencev in Italijanov. Največja kmetija, ki se ukvarja z zelenjadarstvom na Tržaškem je slovenska – to je kmetija Debelis iz Kolonkovca.
Zamejski kmetje so skoraj vsi povezani v Kmečko zvezo Trst. V kmetijski dejavnosti je vedno več mladih, ki vidijo v kmetijstvu možnost nadaljnjega razvoja. Zadružna kraška banka skrbi za dobrobit članov in teritorija in ves denar, ki ji ga zaupajo varčevalci izključno povrne v teritorij (tržaško pokrajino). Zamejski kmetje se obračajo tudi na Ministrico RS za okolje in prostor, kjer se zavedajo, da kmet v zamejstvu pomeni bistveno več kot samo obdelavo zemlje, pomeni jezik in kulturo, zato med drugim podpirajo in sodelujejo z Deželno kmečko zvezo Trst.
Italijanski načrt Natura 2000 slovenskim kmetom ne prinaša nič dobrega, saj kmetijstvo ne bo imelo pomembne vloge, s tem pa je tudi nevarnost, da se bo končalo obvladovanje teritorija s strani manjšine.
Več o kmetijstvu in osmicah na Tržaškem na: http://ava.rtvslo.si/#174248795;
Smo_ Idealisti_ na_TVS1
Škofja Loka